Format Kitap
Barkod 9786059952019
Yayın Tarihi 2020-02-24
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 7.Baskı
Sayfa Sayısı 160
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : Karin Karakaşlı

Ödüllü koleksiyon Köprü Kitapların
17. kitabı, Karin Karakaşlıdan.

Sınav yolunda koşanlar,
yaşam yolunda tökezleyenler...

Editörlüğünü Semih Gümüşün üstlendiği, 2010 Memet Fuat
Yayıncılık Ödülüyle taçlanan Köprü Kitaplar dizisinin 17. kitabını, edebiyatımızın duyarlı kalemlerinden şair, yazar Karin Karakaşlı
yazdı. Karakaşlı, farklı kültürel ortamlarda büyüyen dört genci
bir araya getirdiği romanında, sınav kaygısının genç bireyleri nasıl etkilediğini duygu dolu, yalın bir dille anlatıyor. Başarmaları gereken
bir sınavın yanı sıra, hayatta yürüyecekleri bir yol da oluşturmaya çalışan gençlerin, kültürel ve toplumsal farklılıkları anlamlandırma çabaları ve dayanışmayla her türlü önyargıyı, zorluğu aşma azimleri romanın güçlü duygu dünyasını düşünsel unsurlarla zenginleştiriyor. Çağdaş Türk edebiyatının özgün yazarlarını çocuklarla ve gençlerle buluşturan Köprü Kitaplar koleksiyonunun 17. konuğu Karin Karakaşlının bu romanı, gençler, öğretmenler ve aileler için,
birlikte çıkabilecekleri bir edebi yolculuk şansı.

Üniversite sınavları yaklaşmaktadır; bambaşka kültürel ve sosyal aile yapılarında büyüyen dört gencin yolu, iki genç öğretmenin evinde kesişir. Her yıl seçtikleri özel öğrencileri sınavlara hazırlayan öğretmenlerle bir yandan ders çalışırken, bir yandan da yaşama ilişkin sorularına cevap arayan gençler, gerçek bilgi üzerine kafa yorar ve dostluğun gücünü keşfederler...

Karin Karakaşlı, İstanbulda doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesini ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yuksek Okulu Mutercim Tercumanlık Bölumunu bitirdi. Kultur sanat sayfası editöru olarak çalıştığı Agos gazetesinde yazı işleri mudurluğu yaptı. Gunluk yaşamdan suzduğu çoğu huzunlu öykuleri, incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlının, öyku kitaplarının yanı sıra bir romanı, köşe yazılarını topladığı bir deneme kitabı ve şiir kitapları yayımlandı. 1994 Gençlik Kitabevi Öyku Yarışmasında uçunculuk, 1995 Gençlik Kitabevi Öyku Yarışmasında birincilik kazanan Karakaşlı, 1998 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödulune de değer göruldu. Butunuyle gözden geçirilerek Gunışığı Kitaplığı tarafından yeniden yayımlanan gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca, 1997 Bu Yayınevi Roman Yarışmasında mansiyon almıştı. Çocuklar için yazdığı ilk kitap olan Gece Guneşi yine Gunışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan Karakaşlı, İstanbulda yaşıyor, Agosta yazıyor.

KÖPRÜ KİTAPLAR

Gençleri ve her yaştan okuru edebiyatımızın usta kalemleriyle buluşturan, 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülüne değer görülen Köprü Kitaplar dizisi, çağdaş Türk edebiyatının usta yazarlarının daha önce yayımlanmış yapıtlarını ve yeni kaleme aldıkları yapıtları bir araya getiriyor.

Çağdaş Türk edebiyatıyla çocuklar ve gençler arasında köprüler kurmayı amaçlayan Köprü Kitaplar, Türk edebiyatının usta yazarlarının da çocuk ve gençlik edebiyatına farklı bir açıdan bakmalarını sağlayan iki yönlü bir köprü oluşturarak, henüz edebiyat yolculuğuna çıkmamış ya da başlangıcındaki genç kâşifleri, edebiyatın sonsuz yollarında unutulmaz keşif gezilerine davet ediyor. Okumak zorunda kaldığı klasik yapıtlardan bunalıp, her türlü kitaptan soğuduğunu sanan çocukları, gençleri ve her yaştan okuru, çağdaş edebiyatımızın unutulmaz tatlarıyla buluşturuyor.

Bugüne kadar 16 kitabı yayımlanan ve editörlüğünü edebiyatımızın önemli isimlerinden, eleştirmen, yazar, yayıncı Semih Gümüşün üstlendiği özgün koleksiyon, Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Müren Beykan tarafından yayına hazırlanıyor.

Semih Gümüş, Köprü Kitaplar için diyor ki: Edebiyatımızın ustalarının gençler ve çocuklar için yazdığı kitaplardan oluşan bir dizi oluşturma düşüncesi bizi ayağa kaldırdı. Doğrusu kolay değildi. Adı üstünde, Köprü Kitaplar yayımlayacaktık. Okurlarla kitaplar arasında köprü kurma hayaline gerçeklik kazandırmak çok da çalışmayı gerektiriyordu. Her kuşaktan usta yazarımızın gençler için yazacağı kitaplar, belki yazarlarımız için de yepyeni bir deneyim olacaktı. Öyle de oldu. Sonunda sağlam bir temel oluştu ve şimdi artık Köprü Kitapların benzersiz bir dizi halinde gitgide çoğalması önümüzde bir ödev olarak görünüyor. Edebiyatın insana ne denli zengin bir kimlik kazandırabileceğini okuyarak görebiliriz. Nitelikli her edebiyat kitabı gözümüz kulağımız gibidir. Bize yeni dünyalar açar onlar. Bunun ötesinde Kafdağı var.

Çağdaş edebiyatımızın önemli yazarları, Köprü Kitaplar dizisinde birer kitaplarıyla yer alabiliyor. Dizinin bugüne kadar yayımlanan kitapları:

Necati Tosuner Keleş Osman
Ayhan Bozfırat Sokakta Tek Başına
Ömer Seyfettin Sivrisinek
Necati Güngör Sessiz Yürek
Osman Şahin Katunada Dokuz Ay
Azra Erhat Troya Masalı
Kadri Öztopçu Saklıköyün Kuşçusu
Turgay Fişekçi Yeşil Tatil
Müge İplikçi Yalancı Şahit
Nihat Ziyalan Attım Kapağı Yurtdışına
Behçet Çelik Sınıfın Yenisi
Oktay Akbal Kırmızı Yoyo
Fakir Baykurt Yandım Ali
Leyla Ruhan Okyay Leylek Havada
Cemil Kavukçu Yolun Başındakiler
Gaye Boralıoğlu İçimdeki Ses
Karin Karakaşlı Dört Kozalak

devamını oku..
Kategori : Genç Roman
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 25
indirim
17.25
Liste Fiyatı : 23.00
Kazancınız : 5.75
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim